Vilsefakta

LiTHe Vilse är orienteringsföreningen för alla som pluggar på Linköpings Universitet.
Vi har träningar nästan alla dagar i veckan och håller oss för det mesta inom cykelavstånd från Ryd.

Sponsorer
IT-Bolaget Per & Per Sign Sport
Länkar
f a s t
Vilse i andra medier
f f t t
Träning

Träning inför ÖL-OL

ÖL-OL stundar

Vi kör en inledande torrträning där vi fokuserar på delmomentet som för många orienterare kanske är mest avlägset vid ett ÖL-OL. ÖL-drickandet och mer specifikt att dricka ölen snabbt.

Upplägget är att vi går igenom lite grunder för hur man häfver en öl och sedan får man prova på i egen takt. För de som kan grunderna är detta i stället ett tillfälle att finslipa sina kunskaper inför nästa veckas något mer avancerade träningspass. Kom alltså oavsett tidigare erfarenhet och vill du delta från sidan går det också bra såklart.

Bra att ha med sig:
- En egen öppnare för vi respekterar folkhälsomyndighetens rekommendationer.
- Lättöl, det kommer finnas på plats men det går också att ta med egen.

Fokus för träningen är att dricka öl och dricka den snabbt. Kommande veckor kommer fler kritiska ÖL-OL-moment att gås igenom för att vi ska kunna förbereda oss på bästa sätt.

Sista info: Har man dryck som är starkare än lätt-öl på träningen får man swisha en straffavgift till Frida och sedan gå hem. 0% av straffavgiften går till välgörande ändamål. Utrett. No hard feelings. Vi ses på måndag. Skriv i forumet vid frågor.

Anmälan

Anmälningstiden till den här träningen har gått ut.
Anmälningstid Kommentar
2020-04-26 15:50:53
2020-04-26 17:22:38
2020-04-26 18:59:05
2020-04-27 13:12:02
Antal anmälda: 4st (max: 50st)
Anmälningsstopp: 2020-04-27 17:00:29
Info

Tidpunkt

2020-04-27 19:00:00

Samlingsplats

Innegården mellan OL3 och OL1
×
Visa stor karta, Google maps